Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z wieloma ważnymi obowiązkami. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom. Obejmuje to odpowiednią organizację pracy i inwestowanie w środki ochrony indywidualnej, ale także zadbanie o to, aby Twoi pracownicy przechodzili okresowe szkolenie okresowe dla służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby. To szkolenie ma swój cel i powinno się je odnawiać co kilka lat.

W jakim celu wykonuje się szkolenia BHP?

Na stanowiskach pracy istnieje ryzyko wypadków, niezależnie od branży, w której działają. Ryzyko to jest objęte przepisami, a pracodawcy mają obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń BHP dla pracowników, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Obejmuje to zapoznanie się z bezpiecznym przygotowaniem stanowiska pracy oraz stosowaniem w razie potrzeby odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Pracownicy muszą być również świadomi tego, co zrobić, gdy napotkają niebezpieczną sytuację i jak zareagować, gdy pojawi się zagrożenie.

Pracownicy i pracodawcy muszą przechodzić okresowe szkolenia, aby nadążać za zmianami w branży. Szkolenie, które jest aktualne dla zajmowanego stanowiska, jest na ogół wystarczające. Jednakże, jeśli przeszedłeś szkolenie okresowe dla służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby, specjalnie dla swojej pracy, Twój pracodawca nie jest zobowiązany do odnowienia go, jeśli wygaśnie. Skorzystaj z profesjonalnej usługi BHP Inowrocław, które oferują kompleksową obsługę firm w zakresie służby BHP.

Usługi BHP Inowrocław

Rodzaje szkoleń BHP

Różne branże, w których działają przedsiębiorstwa, wiążą się z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa pracowników. Dlatego przepisy określają różne rodzaje okresowych szkoleń BHP, które muszą przejść pracownicy:

  • dla pracodawców oraz osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych,
  • dla wszystkich pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
  • dla inżynierów oraz techników niezależnie od specjalizacji,
  • dla zatrudnionych na stanowiskach biurowych i w administracji,
  • dla osób pracujących w tzw. służbie BHP.

Co jaki okres czasu trzeba powtórzyć szkolenie okresowe dla służby BHP?

Zaświadczenie o zaliczeniu kursu BHP ma określony okres ważności, który zależy od stanowiska, na jakim dana osoba pracuje. Szkolenie powtarza się co 3 lata dla pracowników fizycznych, co 5 lat dla przedsiębiorców, kierowników, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz 6 lat dla pracowników administracyjno-biurowych.