Medycyna cały czas się rozwija. W ostatnich latach postęp widać praktycznie w każdej jej dziedzinie. Jednak szczególnie wyróżnia się ortopedia. Dlaczego? Ponieważ polscy lekarze zaczęli posługiwać się nowoczesnymi i wyjątkowo skutecznymi metodami. Poniżej powiemy o dwóch z nich.  

Artroskopia kolana Poznań – Pierwsza z dwóch skutecznych metod

Artroskopia kolana Poznań jest wyjątkowo mało inwazyjną metodą leczenia. Na czym ona polega? Chodzi o to, aby operację – zabieg przeprowadzić bez konieczności chirurgicznego otwierania stawu. W tym celu robi się małe nacięcia w skórze, przez które do jamy uszkodzonego stawu wprowadzane są kamera oraz miniaturowe, specjalistyczne narzędzia. Korzyści wynikających z przeprowadzenia takiego zabiegu jest wiele. Poniżej kilka z nich:

  • pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym,
  • możliwy jest szybszy powrót do aktywności fizycznej,
  • ryzyko wdania się infekcji jest znacznie mniejsze niż przy normalnej operacji.

Kolano jest największym i najbardziej skomplikowanym biomechanicznie stawem. Jednocześnie każdy z nas wie, jak ważny to staw i jak istotne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Artroskopia kolana umożliwia precyzyjne a przy tym mało inwazyjne ingerencje operacyjne. Jednak to nie jedyna metoda leczenia, która zyskała ogromną popularność w ortopedii.

leczenie komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi

 Możliwe, że sam słyszałeś o leczeniu komórkami macierzystymi. Na czym ono polega? Podobnie jak przy artroskopii jest to mało inwazyjny zabieg. Przeszczep komórek macierzystych odbywa się w obrębie jednego pacjenta, dlatego nie ma ryzyka odrzucenia go. Komórki macierzyste maja dwie niesamowite cechy:

  • zdolność do tworzenia własnych kopii,
  • możliwość przekształcania się w inne, wyspecjalizowane komórki.

Oznacza to, że wszczepiając zdrowe komórki macierzyste w zmienione chorobowo miejsce leczymy organizm własnymi możliwościami. Komórki macierzyste potrafią rozpoznać nowe miejsce i jego potrzeby, a następnie stosownie do tego działać. Jakie efekty przynosi leczenie komórkami macierzystymi?

  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych, a co za tym idzie ograniczenie zużycia środków przeciwbólowych.
  • Regeneracja uszkodzonych tkanek.
  • Przywrócenie lub poprawa zakresu ruchomości stawu.

Obie przedstawione powyżej metody leczenia przynoszą wspaniałe efekty. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz wizytę u ortopedy Poznań, zorientuj się, czy wykorzystuje on nowoczesne metody leczenia.