W trakcie pandemii wielu pracodawców straciło pracowników. Poza tym Polacy, szczególnie młodzi, coraz chętniej wyjeżdżają do pracy za granicę. Skąd wziąć rzetelnych pracowników? Wielu przedsiębiorców decyduje się zatrudnić pracowników z Ukrainy. Czy to dobry pomysł?

Pracownicy z Ukrainy – Niesłuszne uprzedzenia

Nierzadko słyszymy głupie żarty na temat cudzoziemców. Chociaż żyjemy w XXI wieku, to wiele osób wciąż kieruje się uprzedzeniami do osób zza granicy, szczególnie, gdy mówimy o Ukraińcach bądź Rosjanach. Czy słusznie? Nie zapominajmy, że podobnie sytuacja ma się po drugiej stronie. Polacy również padają ofiarą bolesnych kpin, chociażby w Niemczech. Każdy z nas jadąc za granice w poszukiwaniu lepszej pracy chciałby być dobrze traktowany, dlatego podobnie powinniśmy traktować tych, którzy lepszego życia szukają w Polsce.  Wielu pracodawców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy ceni ich pracowitość oraz rzetelność. Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki, gdzie pracownik nie wywiązuje się właściwie ze swojej pracy, ale bądźmy szczerzy – z polskimi pracownikami też tak bywa. Jeśli potrzebujesz pracowników, to nie kieruj się uprzedzeniami. Ukraińcy, to dobry wybór.

praca Poznań

Praca PoznańJak zatrudnić cudzoziemca?

Jesteś zdecydowany na pracownika zza granicy, ale nie wiesz, jak zatrudnić cudzoziemca? Zacznijmy od tego, że praca Poznań którą oferujesz musi być legalna. Gdy ten warunek jest spełniony, dowiedz się, czy cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie. Jeśli tak, możesz liczyć na legalne zatrudnienie. Jakie dokumenty są do tego potrzebne?

  • Zezwolenie na pobyt czasowy – zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium RP jest wykonywanie pracy i jeśli jego pobyt będzie trwał powyżej 3 miesięcy.
  • Zezwolenie na pracę – najczęściej uzyskiwanym w Polsce jest zezwolenie na pracę typ A, które dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba znajduje się na terenie RP.
  • Oświadczenie o powierzeniu pracy – dotyczy wyłącznie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy.

Sprawy urzędowe spędzają Ci sen z powiek? Nie martw się. Są specjalne agencje pracy Poznań, które skutecznie pomogą Ci zatrudnić pracownika zza granicy.