Czas najkrótszych dni mamy już za sobą. Teraz z każdym dniem będziemy mieli krótsze wieczory. To oznacza, że już bliżej nam do wiosny niż dalej! Ale wiosna oznacza powrót niekochanych przez nas owadów – komarów, much, ciem i innych. Aby z nimi walczyć, warto kupić moskitiery Gniezno. Kiedy to zrobić i jak je zamocować? Skąd wzięły się moskitiery?

Moskitiery Gniezno i ich historia w pigułce

Moskitiera to specjalne, gęsto plecione siatki. Wykorzystuje się je jako mechaniczną barierę przed owadami. Nazwa moskitiera pochodzi prawdopodobnie od hiszpańskiego słowa „mosquito”, co dosłownie znaczy „komar”. Od kiedy moskitiery Gniezno są w użyciu? Instalacje z wykorzystaniem takich siatek były już znane od czasów starożytności. Jednak na popularności zyskały dopiero  w osiemnastym wieku. Dziś wykonuje się je z trwałych materiałów, takich jak włókno szklane czy PCV. Dawniej wykonywano je głownie z bawełny, a w późniejszych latach także z nylonu i poliestru. Czy są skuteczne? Ponieważ tkaniny mają drobne oczka fizycznie blokują insekty, nie pozwalając im wlecieć do pomieszczenia. W niektórych miejscach – mieszkając nad jeziorem, w okolicy chlewni i w tym podobnych miejscach nie wyobrażalibyśmy sobie życia bez moskitier.

Moskitiery mogą być stosowane jako zasłony czy baldachimy, ale najczęściej zakłada się je na okna i drzwi. Ich zaletą jest fakt, iż nie muszą być montowane na stałe.

moskitiery Nakło nad Notecią

Jak skutecznie zamontować moskitiery?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, ogromną zaletą moskitier jest fakt, że nie musza być montowane na stało. W każdej chwili możemy je zdjąć. Co więcej, nie ma znaczenia, jak duże mamy okna a także jakie mają kształty. Moskitiery Nakło nad Notecią można dostosować. Dzięki temu nie potrzeby, by ingerować w stolarkę okienną. Choć jeśli ktoś chce, można użyć do tego wiertarki. Wtedy po prostu przywierca się ramkę lub jej zawiasy do ramy czy wnęki okna. Tak przymocowana siatka jest bardzo stabilna i wytrzymała. Ale jest także drugi sposób – zamontowanie na specjalne zaczepy. Można w każdej chwili je założyć i zdjąć, bez potrzeby ingerowania w ciągłość ramy czy innych elementów. Delikatne siatki chroniące pomieszczenia przed owadami i insektami to dobry sposób na zabezpieczenie otwartych okien. Sprawdzają się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w szpitalach, restauracjach czy zakładach przetwórstwa spożywczego i tym podobnych.

Kiedy kupić?
 To oczywiste – warto zabezpieczyć się przed owadami jeszcze zanim zrobią się one aktywne. Dlatego kupić i zamontować moskitiery najlepiej w okolicach kwietnia.